سفرنامه باکو

 

تور باکو

شهر باکو پایتخت و بزرگترین شهر و بندر جمهوری آذربایجان می باشد که در کرانه غربی دریای خزر و در شبه جزیره آب شوران قرار گرفته است و یکی از کهن ترین شهرهای شرقی می باشد .

باکو از نام قدیمی پارسی بادکوبه اقتباس شده است و به معنی مکانی که باد شدیدی در آن می وزد می باشد چون در زمستانهای باد و توفانهای شدیدی می وزد .

شهر باکو در کنار ساحل آبی دریای خزر قرار گرفته و همین مسیله زیبایی آن را دو چندان کرده است .

تور باکو

 

شهر باکو از سه بخش تشکیل شده است ، بخش قدیمی و باستانی شهر ” ایچری شهر ” دوم بخشی که در دوران حکومت سوسیالیست ساخته شده است و دیگری بخش جدید و مدرن شهر با ساختمانهای بسیار شیک و خیابانهای عریض و زیبا و زیرگذرهای متعدد .

هتل ما ،هتل چهار ستاره اکسپو پریمیر Premier Expo Hotel در خیابان اقا نعمت الله که با مرکز شهر ۴ کیلومتر و با ایستگاه متروی شهری کمتر از ۱ کیلومتر فاصله دارد .

امکانات هتل شامل:

تور باکو

صبحانه ، اینترنت وایر لس، سونا ، جکوزی ، سالن ورزشی مجانی ، سالن ماساژ شارژی ، بار و رستوران می باشد .

ارزانترین ،راحت ترین و سریعترین وسیله نقلیه در باکو مترو می باشد که تقریبا مانند نقشه بالا اکثر قسمتهای شهری باکو را پوشش می دهد .

تور باکو

باتوجه به تعداد زیاد افراد گروه ما بهترین وسیله برای جابجایی ،مترو می باشد با توجه به اینکه اکثر نقاط شهری را هم پوشش میدهد .

محل هتل با نزدیک ترین ایستگاه مترو که نریمان نریمانف می باشد حدود پانصد متر فاصله می باشد و برنامه را برحسب آن تنظیم نمودیم .

مهمترین نقاط گردشگری و تفریحی شهر باکو عبارتند از :

1- بلوار ساحلی باکو

2- ایچری شهر

3-خیابان نظامی گنجوی ، تارگوا ، میدان فواره ها

4-مرکز فرهنگی حیدر علی اف

5-موزه فرش

6-موزه ها شامل : موزه کلاسیک ، موزه هنرهای مدرن،موزه ملی تاریخ آذربایجان

7-مسجد و مکانهای مذهبی قدیمی

8- برج های شعله

9- برج دختر

10 – قصر شیروان شاه

11- پارک مفاخر

12-مراکز خرید

13- ساحل دریا

14-پارک های آبی

ایچهری شهر ،بخش قدیمی شهر

بعد از صرف غذا به سمت ایستگاه مترو رفتیم .

تور باکو

برای سوار شدن نیاز به کارت مترو می باشد که به قیمت 3 منات می باشد و قابلیت شارژ دارد .برای 14 نفره کرایه مترو 2/5 منات می پرداختیم که خیلی مناسب بوده است و خیلی سریع به مقصد میرسیدیم .

توجه :

به هیچ وجه در داخل یا ایستگاه مترو عکسبرداری و یا فیلمبرداری نکنید که از نظر امنیتی شدیدا برخورد میشود .

اگر چه کوپه های مترو قدیمی و پر سرو صدا می باشند ولی ایستگاه ها بازسازی شده و بسیار شیک می باشند .

 

تور باکو

در هر ایستگاه یک نظامی مستقر می باشد و تا حدودی زبان انگلیسی بلد می باشد چون کارت مترو نخریدیم همیشه از اینها میخواستم تا برایمان بلیط بخرند و انها یکی از مسافران را صدا میکرد با شارژکردن کارتش و پرداخت بهای بلیط ما اجازه ورود پیدا میکردیم که بسیار جالب بود و همیشه هم همین کار را میکردیم چون دستگاه ای تی ام شارژ به زبان اذری و روسی بود .

در ایستگاه نریمان نریمانف سوار مترو شدیم که در عمق بسیار زیادی قرار دارد و ایستگاه مورد نظر ما ایستگاه ایچری شهر یا بافت قدیمی شهر باکو می باشد .

اولین مکان گشت شهری ما ایچری شهر یا شهر قدیمی باکو می باشد .

یکی از مکانهای بسیار زیبا و توریستی باکو تارگویی است خیابانهای عریض سنگ فرش بدون ماشین که از یک طرف به منطقه باستانی ایچری شهر و در سمت دیگر به مرکز شهر و بلوار ساحل ملی منتهی می شود .

چندین خیابان سنگ فرش شده که در دو طرف آن اکثر فروشگاههای برند معتبر جهانی در آن شعبه دارند و همچنین پر از رستورانهای سنتی و انواع فست فودهای معتبر جهانی ،مک دونالد و کی اف سی در آنجا شعبه دارد .

 

تور باکو

بدینوسیله در غروب و بخصوص شبها توریست ها و مردمان محلی زیادی را در آنجا خواهید دید بخش زیادی از توریستهای عرب و بخاطر آن رستورانهای عربی و عراقی زیادی وجود دارد و بخش دیگر توریستهای مناطق دیگر دنیا بخصوص کشورهای مشترک المنافع و بخاطر هم مرز بودن با کشورمان توریستهای ایرانی زیادی دیده می شوند .

یکی از مکان های معروف در اینجا پارک و میدان فواره می باشد که فواره موزیکال با رقص آب در شبها اجرا می شود .

بخاطر نزدیکی و قرابت فرهنگی اشتراکات فرهنگی زیادی با ما دارند از غذا گرفته تا رفتار و برخورد اجتماعی و آداب و معاشرت و مهمتر اشتراک زبانی و اداب و رسوم اجتماعی با بخش بزرک آذربایجان ایران اکثر غذاها هم با ما مشترک می باشد مث دلمه و خورشت و انواع کباب بخصوص شیشلیک.

شهری کوچک اما دلچسب و زیبا با بافتی شگفت انگیز

با پروند سیر سفر دلچسب میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *