در سالهای کنونی کشور تاجیکستان بعد از دبی و ترکیه به مقصد مهم گردشگری ایرانیان تبدیل شده است. به دلیل فارسی بودن زبان اکثر مردم این کشور، گردشگران ایرانی که این کشور را برای تفریح انتخاب می‌کنند، می‌توانند به راحتی به انجام امور خود بپردازند و با مردم تاجیک ارتباط برقرار کنند. اشتراکات فرهنگی تاجیکستان و ایران بسیار زیاد است. برای تفریح حتماً نیازی به مسافرت به کشورهای دوردست نیست و اگر اندکی تحقیق کنید می‌بینید که در همین اطراف کشور خودمان هم کشورهایی با طبیعت بکر و اماکن زیبا بسیار زیاد است.

 

دوشنبه، شهری غنی از لحاظ فرهنگ و تمدن

تاجیکستان کشوری کوهستانی به شمار می‌رود که در آسیای میانه قرار گرفته و از تمام جهات با خشکی دارای مرز جغرافیایی است. پایتخت تاجیکستان، شهر دوشنبه است. تاجیکستان ۸ میلیون نفر جمعیت دارد که حدود ۶۳ درصد آنها تاجیک، ۲۴ درصد ازبک، ۶ درصد روس، ۱ درصد تاتار و حدود ۱ درصد قرقیز هستند. واحد پولی آن، سامانی است. همانطور که اشاره شد، مردم تاجیکستان به زبان فارسی تاجیکی صحبت می‌کنند اما، به این دلیل که تاجیکستان زمانی جزء مستعمره‌های حکومت شوروی بوده است، جمعیت زیادی از آنها زبان روسی را به عنوان زبان دوم خود بر گزیده‌اند و به آن مسلط شده‌اند. نمی‌توان گفت که زبان روسی زبان دوم مردم تاجیکستان است، به این دلیل که مردم تاجیکستان به زبان فارسی صحبت کرده و به زبان روسی می‌نویسند. تاجیکستان با کشورهای افغانستان، قرقیزستان، ازبکستان و چین، دارای مرز مشترک است. فرهنگ‌های تاریخی و باستانی تاجیکستان در هر دوره از تاریخ متفاوت بوده و در اعصار مختلف بخشی از یک حکومت بوده است.

راهنمای سفر زمینی به تاجیکستان

 

تاجیکستان تسلط حکومت‌های هخامنشی، ساسانی و سامانی را بر خود دیده است. قدیمی‌ترین آثار یافت شده در تاجیکستان به دوران میان سنگی برمی گردد. تاجیک‌ها در سال ۱۲۴۷ هجری شمسی توسط روسیه اشغال شد. در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی و به دنبال انقلاب اکتبر، جمهوری شوروی تاجیکستان به وجود آمد و در نهایت بعد از انحلال اتحاد جماهیر شوروی، تاجیکستان مستقل شده و در حال حاضر با نام جمهوری تاجیکستان در میان کشورها شناخته می‌شود. معنای لغوی تاجیکستان جایگاه تاجیک‌ها می‌باشد. با وجود اینکه تاجیکستان پیشینه تاریخی زیادی دارد، اما به دلیل اینکه در هر دوره از تاریخ بخشی از یک حکومت بوده است، نمی‌توان خاستگاه آن را دقیق مشخص کرد. در هر صورت تاجیک‌ها خود را صاحب حکومت‌های خوارزمیان، سکاییان، بلخیان و سغدیان می‌دانند. تاجیکستان کشوری سرسبز است که بارندگی آن در سطح بسیار بالایی قرار دارد. به همین دلیل تاجیکستان به کشوری مهم در زمینه‌ی صادرات آب و برق تبدیل شده است. حدود ۲۱ درصد از خاک این کشور را مناطق حفاظت شده‌ی طبیعی تشکیل می‌دهد. اقتصاد تاجیکستان بسیار وابسته و گذرا است و تولیداتی مانند پنبه و آلومینیوم و همچنین کمک‌های مالی، بخش اعظم بودجه سالانه آن را تشکیل داده است.

راهنمای مسافرت به تاجیکستان

 

اطلاعاتی در رابطه با تاجیکستان

فرودگاه بین المللی دوشنبه و فرودگاه بین المللی قرغان تپه از جمله مهم‌ترین فرودگاه‌های تاجیکستان است.

پیش شماره تلفن‌های این کشور +۹۹۲ است.

تلفن‌های مهم و ضروری تاجیکستان را می‌توانید در ادامه ملاحظه نمایید: آتش نشانی ۰۱، پلیس ۰۲، اورژانس ۰۳

اختلاف ساعت کشور تاجیکستان با ایران ۱٫۵ ساعت است.

سفر به تاجیکستان

 

مسافرت به تاجیکستان

در صورتی که می‌خواهید در رابطه با هزینه‌ی اقامت در تاجیکستان بیشتر بدانید باید این مورد را در نظر داشته باشید که علی رقم شرایط نا مناسب مالی در این کشور، زندگی در تاجیکستان چندان ارزان نیست، به ویژه برای کسانی که به عنوان گردشگر و توریست به این کشور مسافرت می‌کنند. جابه جایی و حمل ونقل نیز در تاجیکستان هزینه‌ی زیادی را برایتان به همراه دارد. مطلوب‌ترین فصل برای مسافرت به تاجیکستان فصل بهار است و فصل زمستان به هیچ عنوان برای سفر به آن پیشنهاد نمی‌شود. سفر گروهی به هر مکانی می‌تواند هزینه‌های شما را تقلیل دهد؛ بنابراین سعی کنید از سفر انفرادی به تاجیکستان و هر شهر و کشوری اجتناب کنید. حساب و کتاب دخل و خرج خود را داشته باشید تا بتوانید سفر و هزینه‌های آن را مدیریت کنید. مراقب کیف پول خود باشید. ریال ایران در تاجیکستان و دیگر کشورها از ارزش اقتصادی برخوردار نیست بنابراین به همراه خود دلار داشته باشید تا به مشکلی بر نخورید.

 

سفر به تاجیکستان از مشهد تجربه ای فوق العاده خواهد بود.

 

ویزا

سفر به تاجیکستان ویزا میخواهد. شما می بایست ابتدا ویزای توریستی یک ماهه خود را با حضور در سفارت تاجیکستان جهت سفر به آن کشور تهیه کنید. آدرس سفارت تاجیکستان خیابان نیاوران، خیابان شهید زینالی. کوچه سوم، پلاک ۱۰، می‌باشد. هزینه‌ی این ویزای یک ماهه ۳۰ دلار است. فرمی که در فرودگاه به شما ارائه می‌شود را باید بر مبنای اطلاعات پاسپورت و ویزا تکمیل کنید. رسید این فرم را که بخشی از فرم است حتماً تحویل بگیرید. این رسید را همراه داشته باشید و آن را گم نکنید و تا انتهای سفر آن را حفظ کنید.

سفر به تاجیکستان بدون ویزا نیست

سفر به تاجیکستان بدون ویزا نیست

 

هزینه اقامت

اگر می‌خواهید در تاجیکستان اقامت کنید سه را دارید. ۱- اقامت در هتل یکی از مسیرهایی است که می‌توانید توسط آن در تاجیکستان اقامت داشته باشید. هزینه‌ی این هتل‌ها بر اساس کیفیت امکانات هتل و تسهیلات رفاهی که آن هتل به مسافران عرضه می‌کند، از شبی ۳۰ دلار تا شبی ۱۰۰ دلار متغیر است. ۲- مهمانخانه‌های تاجیکی که تسهیلاتی معمولی برای اقامت به شما ارائه می‌دهند بین ۱۰ تا ۵۰ دلار برای هر شب برایتان هزینه دارد. ۳- می‌توانید منازل مبله‌ای را کرایه کنید که چنانچه درخواست دهید برایتان خدمه هم نظر می‌گیرند. هزینه‌ی یک شب اقامت در این هتل‌ها ۲۰ تا ۵۰ دلار است و تا سقف ۵ نفر می‌توانند در آنها اقامت داشته باشند. هزینه یک شب اقامت در هتل‌های خوب حدود ۷۰ الی ۱۵۰ دلار و هزینه اقامت در یک هتل لوکس و مجلل ۲۰۰ تا ۳۵۰ دلار برای یک شب خواهد شد.

حمل و نقل

جابه جایی و حمل و نقل در تاجیکستان هزینه‌ی بالایی را روی دستتان می‌گذارد؛ به این صورت که برای رفتن به هر مکانی به صورت دربستی باید مبلغ ۳۰ سامانی معادل ۷ دلار بپردازید. اما حمل و نقل عمومی مانند مینی بوس هزینه‌ی پایین‌تری دارد و در دوشنبه، ۱۵ سنت می‌باشد.

حمل و نقل هنگام سفر به تاجیکستان در نوروز

 

غذا و رستوران

در تاجیکستان انواع غذاهای محلی و بین المللی قابل دسترس است؛ حتی اگر هوس غذاهای ایرانی هم به سرتان زد به راحتی در رستورانهای آن می‌توانید این غذاها را سفارش دهید. غذای ملی و محلی تاجیکستان پلو نام دارد که متشکل از برنج، گوشت و هویج است. شیش کباب یا شیشلیک نیز از جمله دیگر غذاهای محبوب تاجیکستان به شمار می‌رود که به دنبال کباب کردن گوشت مرغ، گاو یا گوسفند ایجاد می‌شود. از جمله سایر غذاهای مشهور تاجیکستان سوپ توشبرا، شوربو و سوپ اوگرا می‌باشد.

چنانچه زیاد به بهداشت اهمیت نمی‌دهید می‌توانید از غذاهای خیابانی خوشمزه میل کنید. رستوران ایرانی به نام د ب د در طبقه‌ی بالای کاخ جامی واقع شده است. در شهر دوشنبه انواع فست فود ها را می‌توانید مشاهده کنید. هزینه سرو غذا در یک رستوران محلی بین ۱ تا ۲ دلار ست. اگر در یک دکه‌ی غذا فروشی به صرف غذا بپردازید باید ۴ دلار هزینه کنید. چنانچه هزینه برایتان مهم نیست و به رستوران جهت میل کردن غذا مراجعه نمودید باید حداقل ۱۰ دلار برای خوردن غذا کنار بگذارید. چای سبز به عنوان نوشیدنی بومی و محلی تاجیکستان شناخته می‌شود که نحوه‌ی دم کردن آن مختص مردم همین خطه است. تاجیکستان هیچ مرز دریایی ندارد؛ بنابراین در منوی رستورانها این غذاها یافت نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *