نوار شمالی ایران را استان های هم مرز با دریای خزر در برگرفته اند. استان هایی که در سایه سار درختان سرسبر و کوهپایه های جنگلی به حیات خود ادامه می دهند. طبیعتی بی نظیر جای جایشان را پوشانده و ممکن است شما را از تماشای تاریخ بازدارند.

می خواهیم به سراغ یکی از این استان ها برویم که با شنیدن نامش فریاد آزادی خواهی میرزا کوچک خان جنگلی در گوشمان طنین انداز می شود. شاید هم لباس های محلی و رنگارنگ مردمانش دنیایی تماشایی را پیش چشممان به نمایش بگذارد و یا بوی ماهی کبابی به مشاممان برسد …

گیلان مقصد امروز ماست، استانی که تلفیق عجیبی از تاریخ و طبیعت و فرهنگ را در خود جای داده است. منطقه ای که همچون رنگین کمان، دیدنی های هفت رنگی را به نمایش می گذارد. دلت که بگیرد می توانی راهی جنگل هایش شوی و یا در ارتفاعاتش دست به آسمان برسانی. شاید هم هوس شنیدن موسیقی امواج دریا تو را به ساحل دریای خزر بکشاند.

اگر هوس قدم زدن در کوچه های روستا یا در قلب تاریخ را داری باز هم می توانی راهی گیلان شوی و از تکه تکه ی این سرزمین لذت ببری…

این بار به معرفی این استان می پردازیم و در آینده به گوشه گوشه آن سر می زنیم و همه ی دیدنی های گیلان را برایتان به تصویر می کشیم.

زبان: در گیلان از نظر گویش و زبان سه گروه گیلکی، تالشی و تاتی و عده ی کمی ، کردی وجود دارند. ترکی آذربایجانی و برخی گویشوران کولی‌ها (با منشأ هندی) نیز در این استان مشاهده می شود.

دین و مذهب: اکثر ساکنان گیلان مانند دیگر ایرانیان شیعه هستند. در میان تالش ها تعدادی سنی شافعی به ویژه در مرکز و شمال تالش وجود دارد.

اقتصاد: کشاورزی، دامداری، صیدماهی و پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم پایه های اقتصادی گیلان را تشکیل می دهند. کشت برنج و چای در لاهیجان و رودسر، کشت زیتون در رودبار، صید ماهی در بندر آستارا، بندر کیاشهر و بندرانزلی، پرورش زنبور عسل در اشکور بالا و پایین، عمارلو، دیلمان، آستارا و تالش و دامداری مناطق کوهپایه‌ای انجام می‌شود. گندم و جو، بادام زمینی، توتون و فندق نیز از دیگر محصولات کشاورزی در گیلان هستند.

سوغات: برنج، چای، زیتون، کلوچه و آلوچه و صنایع دستی همچون ابریشم، یا چادرشب قاسم‌آباد، قلابدوزی و حصیربافی

اقامت: در استان گیلان می توانید در هتل ها، مسافرخانه ها، خانه های محلی، مجتمع های ویلایی اقامت کنید و یا حتی در مکان های تعبیه شده در شهر یا طبیعت چادر برپا کنید.

آب و هوا

آب و هوای هیرکانی در مناطق کم‌ارتفاع ساحل دریای خزر وجود دارد و کل استان گیلان نیز در این منطقه مرطوب و سبز قرار گرفته است. جریانات باد بر فراز دریا مرطوب شده و به دلیل برخورد با البرز مجبور به بالا رفتن می شوند و بر جلگه و کوهپایه شمال غربی رشته کوه می‌بارند. بارندگی متوسط سالانه بین ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ میلیمتر در طول خط ساحلی متغیر است و در گوشه جنوب غربی جلگه کاهش می یابد و در بخش پست‌تر کوه‌ها مقادیر خیلی زیاد تا ۱۵۰۰–۱۸۰۰ میلیمتر افزایش پیدا می کند. در طول دره سفیدرود،با وزش باد شدید شمالی منجیل، منطقه ای شبه‌خشک مدیترانه‌ای مانند رودبار و منجیل را شاهد هستیم.

بهار: در اوایل بهار هوا هنوز نشانه هایی از سرمای زمستان دارد و آسمان می بارد. از اواخر اردیبهشت از میزان بارندگی کاسته می شود و رطوبت هوا افزایش می یابد.

تابستان: رطوبت هوا در میزان حداکثری خود قرار می گیرد و آب و هوای شرجی بر منطقه غالب می شود.

پاییز: بارش در پاییز حداکثر شدیدی نشان می‌دهد و میزان بارندگی به اوج خود می رسد.

زمستان: میزان بارش ها در زمستان به صورت برف ادامه می یابد و کاهش شدید دما رخ می دهد.

ـ فومنات، صومعه سرا، لشت نشا، كوچصفهان

2ـ پهلوى، چهار فريضه، خمام، گسگر

3ـ رحمت آباد، رودبار، سياهكل، ديلمان، چهارلو

4ـ لاهيجان، رانكو، دهشال

5ـ گركانرود، اسالم و توالش

جاذبه های گردشگری گیلان :

1. ماسوله
2. منطقه ییلاقی دشت النزه

3. دیلمان
4. داماش
5. تالش
6. ییلاق اولسبلنگاه ماسال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *