قدمگاه
مهم‌ترین جاذبه مذهبی نیشابور برای گردشگران , «قدمگاه رضوی» است که در 24 کیلومتری شرق نیشابور و در مسیر جاده نیشابور به مشهد مقدس قرار گرفته است . اما جذابیت قدمگاه مخصوص به تقدس مذهبی‌اش نیست , بلکه اساساً در جایی سرسبز و خوش آب و هوا و در بین باغی بزرگ با طبیعت کهنسال قرار گرفته و از این قبلی بقاع قدمگاه خویش یک مکان تاریخی دارای اهمیت است .

براین اساس به شما پیشنهاد میکنیم که در مشاهده از نیشابور , قدمگاه را از یاد نبرید ; به خصوص که در مسیر نیشابور به مشهد مقدس جای دارد و بیشتر مسافران جاده‌ای معمولا از برابر آن عبور میکنند .

تور نیشابور

حرکت از نیشابور

در خویش شهر نیشابور نیز وسیله نقلیه کافی برای دسترسی به قدمگاه و بالعکس موجود هست . بنای کنونی قدمگاه , وابسته به سده یازدهم هجری قمری است که به فرمان فرمانروا عباس صفوی با گنبد فیروزه‌ای رنگ در دو طبقه و به طریق هشت‌گوش تشکیل‌شده . گویا 60 سال پس از ساخت سازه , زلزله‌ای آن را حاد مینماید و پادشاه سلیمان صفوی به مرمتش عملکرد می‌گمارد .

در دوران ناصرالدین سلطان قاجار هم رسیدگی‌هایی به گلشن قدمگاه شد و از سال 1350 این گلشن گرانبها ذیل حفاطت‌های مختص ارثیه فرهنگی قرار گرفت ; حفاظت‌هایی که تاکنون ادامه داراست . در قدمگاه اثر ها تاریخی دیگری غیر از گلشن و مقبره آن موجود هست که وابسته به عصر صفوی می باشند .

جزئیات سازه

این اثر ها مشتمل بر دو کاروانسرا , آب انبار , چاپارخانه , و حمام بودند که از عصر پادشاه عباس اول به بعد ساخته شدند , ولی کاروانسرای زمان پاد شاه عباس و چاپارخانه از بین رفته‌اند و آنچه اکنون باقی است یک کاروانسرا و یک خزینه است .

همینطور دو روستایی که کنار گلشن قدمگاه قرار دارا هستند , فضایی تاریخی را تداعی میکنند .قدمگاه در واقع بزرگ‌ترین یادگار سفر امام رضا(ع) به شهر نیشابور است. در اینجا چشمه آبی وجود دارد که برابر روایات مذهبی به اراده آن حضرت از زمین جوشیده و آب آن فوق‌العاده گوارا است. همچنین سنگ سیاه رنگی با عرض تقریبا 53 سانتی‌متر بر دیوار نصب شده که جای فرورفتگی دو پا در آن به چشم می‌خورد.

مردم عامی عقیده دارند که امام رضا(ع) بر این سنگ ایستاده و جای پایش بر آن فرو رفته، اما حقیقت آن است که دوستداران ایشان، به یادگار عبورشان از نیشابور، این نقش را بر سنگ کرده‌اند.

اهمیت تاریخی و مذهبی قدمگاه البته بسیار فراتر از وجود چشمه و سنگ یاد شده است. امام هشتم(ع) هنگامی که از مدینه به سوی مرو در حرکت بودند، در نیشابور که از آبادترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای خراسان بود، توقف کردند و با توجه به حضور گسترده شیعیان در خراسان و نیشابور، مورد استقبال گروه زیادی از مردم قرار گرفتند که تعداد آنها را تا یکصد هزار نفر برشمرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *