قره سو نامی ترکی است که معنی آن آب سیاه است، دلیل انتخاب نام قره سو برای آبشار این است که کف رودخانه را سنگ های سیاه پوشانده و وقتی آب روی آنها حرکت می کند، مسیر رودخانه سیاه دیده می شود.

آب و هوای ییلاقی و طبیعت زیبا ، آبشارهای بلند با دره‌های تنگ ، موقعیت قره سو را بسیار ممتاز کرده است. وجود هشت آبشار و چشمه های خنک و نردبان‌ های فلزی تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار، از جمله مواردی هستند که باعث جذب مسافران به طرف خود می باشد.

ابتدای دره با یال های چین دار و با عرض کمتر از چند متر و تماما صخره ای و در اطراف آن نیز لایه های سنگی عمودی به قطر کم و به شکل دیوار مشاهده می شود. وجود دره های تنگ و پیچ در پیچ با دیواره هایی ۹۰ درجه و سر به فلک کشیده زیبایی های این مکان را دو چندان نموده است. آبشار قره سو چند آبشار کوتاه و بلند دارد که حداکثر ارتفاع آن به هشت متر می رسد. برای راحتی رفت و آمد مسافران از این آبشارها نردبان هایی تعبیه شده است. آبشارهای این منطقه به مصرف باغات و آب شرب اهالی در پایین دست می رسد. پس از چند کیلومتر راهپیمایی، جنگل ارس که درختچه های بسیاری دارد دیده می شود.

 

قره سو

تور قره سو در سال 1383

در سمت چپ ، دره ای فرعی و کوچک وجود دارد که در ابتدای آن مسیر ، به خرابه های نانوا خانه نادرشاه می رسیم. در زمان نادر، بانوان در اینجا نان می پختند و به صورت زنجیره انسانی، دست به دست نان های داغ را تا عمارت خورشید حمل می کردند تا به دست شاهنشاه برسانند. هنگام بالا رفتن از آبشار، با توجه به فصل و میزان آب، گاهی نردبان درون آبشار قرار می‌گیرد که این اتفاق بیشتر در فصل بهار رخ می دهد، اما در مواقعی که آب کمتر می‌شود به خصوص در فصل تابستان، فقط باعث خیس شدن افراد می شود.

برای رسیدن به قره سو قبل از تونل ورودی کلات باید توقف کنید و حدود یک کیلومتر در جاده درگز بروید تا در سمت چپ جاده، جاده ای ۴ کیلومتری به سمت قره سو نمایان شود. بعد از طی مساحت ۴ کیلومتری با روستای قره سو مواجه می شوید و بعد از حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی ، در امتداد رودخانه به ابتدای مسیر آبشارها می رسید. این مکان به دلیل زیبایی که دارد در طول سال مسافران زیادی را به سمت خود می کشاند به خصوص در فصل بهار و تابستان که طبیعت زیبا و چشم نواز این منطقه دو چندان شده و سبب بروز یک روز خاطره انگیز برای گردشگران می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *