از میان شهرهای گردشگری ایران، به سراغ محبوب ترین شهر توریستی کشورمان رفته ایم و می خواهیم با معرفی شهر اصفهان، در مورد جنبه های گردشگری، فرهنگی، تفریحی و هنری این شهر اطلاعات جذابی به دست بیاوریم. در این مطلب قصد داریم از جاهای دیدنی و سوغات اصفهان برای تان بگوییم، به سراغ جاهای دیدنی اطراف اصفهان برویم، از تاریخچه این شهر رویایی دانستنی های تازه ای کسب کنیم و به مرور حقایقی از نصف جهان ایران بپردازیم.

 

29 آبان امسال بعد از سال ها کش‌وقوس و جنجال بر سر اینکه سوم اردیبهشت ماه روز اصفهان باشد یا روز ابتدایی ماه آذر، بالاخره، یکم آذرماه به عنوان روز اصفهان انتخاب شد. این مسیر طولانی انتخاب روز اصفهان، از بهمن ماه 1383 و بعد از پیشنهاد انتخاب روزی برای اصفهان از سوی دکتر شاهین سپنتا شروع شد. برخی از محققان و مسئولان روز سوم اردیبهشت روز بزرگداشت شیخ‌بهایی را به عنوان روز اصفهان پیشنهاد دادند؛ اما برخی دیگر عقیده داشتند یکم آذر باید عنوان روز اصفهان را داشته باشد. دلیل این گروه این بود که بر اساس نقاشی های صورت فلکی قوس (که نماد ماه آذر است) بر سردر بازار قیصریه و میدان نقش‌جهان و همچنین بر اساس اینکه در اسناد تاریخی بنای شهر اصفهان در آذرماه اتفاق افتاده است، به همین جهت روز یکم این ماه باید به عنوان روز اصفهان انتخاب شود. به هر حال بعد از سال ها قرار بر این شد که یکم آذرماه روز اصفهان باشد و هفته اول اردیبهشت به عنوان هفته فرهنگی لقب بگیرد. صورت فلکی قوس نیز به عنوان نماد این روز انتخاب شد و به همین مناسبت مجسمه ها و نقاشی هایی از آن در گوشه و کنار شهر اصفهان جای‌گذاری شد.

 


صنایع دستی و سوغات اصفهان

اصفهان است و سوغات و صنایع دستی خاص و منحصربه‌فردش. در ادامه با تعدادی از آنها آشنا می شویم؛ اما لیست کامل آنها در لینک هایی که در همین بخش آورده ایم موجود است. حتما هم می دانید که بازار اصفهان، بهترین مکان برای خرید انواع و اقسام سوغات و صنایع دستی اصیل اصفهان است.

گز: تولید گز در اصفهان به دوره صفویه باز می گردد و برای تهیه آن از شهد و عصاره درختچه ای به نام انگبین یا گز انگبین استفاده می کنند. این شیرینی فوق العاده خوشمزه، انواع مختلفی دارد که می توان از مهمترین آنها به گز لقمه ای، گز آردی، گز سکه ای، گز برشی، گز با لایه شکلاتی و گز انگشت پیچ اشاره کرد.

سوغات و صنایع دستی اصفهان

سوغات اصفهان

خاتم کاری: نمی شود از صنایع دستی اصفهان نام برد و در مورد خاتم کاری سخنی به میان نیاورد. در این هنر اصیل و زیبای ایرانی، سطح اشیای مختلف با مثلث های کوچکی از جنس عاج، استخوان، چوب و مفتول برنج پوشیده می شود و جلوه تماشایی پیدا می کند. مثلث هایی که طرح های گوناگونی دارند و با شکل های هندسی منظم خود به اشیا مختلف جان می بخشند.

صحافی: صحافی اگرچه در بسیاری از شهرهای ایران، هنری رو به فراموش است؛ اما در اصفهان هنوز جایگاه خود را در میان مردم حفظ کرده است. اصفهانی ها، کار صحافی کتاب های قدیمی را به بهترین شکل انجام می دهند.

طلاسازی: یکی از هنرهای زیبا و جذاب که سراغ آن را در اصفهان می توان گرفت، هنر طلاسازی ‌ست که در این شهر رونق خوبی دارد و از صنایع دستی مهم اصفهان محسوب می شود. البته صنعت طلاکوبی نیز در اصفهان جایگاه خاص خود را دارد و اصفهانی ها تبحر خاصی در انجام آن دارند.

سفال و سرامیک سازی: اصفهان برای سفال و سرامیک های خود نیز بسیار مشهور است. شهررضا در استان اصفهان از مراکز مهم سفالی سازی در ایران محسوب می شود و و با نقش گل و بوته و ماهی سفال های خود دل از بسیاری از خریداران می برد

 

پولکی: پولکی سوغاتی خوشمزه و محبوب اصفهان هاست و از شیره اضافی و باقی مانده فرایندی که در آن نبات درست می شود، به دست می آید. پولکی ها در طعم های مختلفی عرضه می شوند که از آن جمله می توان طعم های زعفرانی، لیمو عمانی، کنجدی، نارگیلی، پسته ای، عسلی، کاکائویی، زنجبیلی، نعنایی و … را نام برد.

از دیگر سوغات و صنایع دستی اصفهان می توان به شیرینی کرکی، شیرینی برنجی، برشتوک، سوهان عسلی، نمدمالی، قفل سازی، پوستین دوزی، رودوزی های سنتی، گلابتون سازی، قالی بافی، عبابافی، خوشنویسی، قلمدان سازی، گیوه بافی، گیوه دوزی، مینیاتور، نگارگری، نقره کاری، ملیله دوزی، معرق کاری، منبت کاری، فیروزه کوبی، پارچه های زرباف، قلم زنی، مسگری، میناکاری و … اشاره کرد.

اقامت در اصفهان

در سفر به اصفهان می توانید از انواع مختلف اقامت برای شب مانی در این شهر استفاده کنید. هتل ها در انواع مدرن و سنتی، مهمانسراها، مهمان‌خانه ها، اقامتگاه های بوم‌گردی، خانه های محلی و کمپینگ گزینه هایی هستند که پیش روی شما قرار می گیرند.

جاذبه های تاریخی اصفهان

میدان نقش جهان: مشهورترین جاذبه گردشگری اصفهان که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارد و بازدید از آن، آرزوی بسیاری از گردشگران است. در این میدان، شما می توانید از جاذبه های منحصربه‌فردی مانند مسجد شیخ لطف‌لله، مسجد امام، بازار اصفهان و کاخ عالی‌قاپو دیدن کنید یا اینکه در فضای باز میدان بنشینید و از حال و هوای موجود در آن لذت ببرید.

کاخ چهلستون: کاخ و باغ چهلستون دیگر جاذبه ثبت جهانی شده یونسکوست که در دوران صفوی شاهان صفوی از آن برای رسیدگی به امور کشور و دیدار با مردم و نمایندگان خارجی استفاده می کردند. این کاخ همچنین برای نقاشی‌ ها، نگارگری ها و آینه کاری های فوق العاده خود بسیار مشهور است.

کاخ هشت‌بهشت: کاخ هشت‌بهشت، تنها کوشک باقی مانده از کوشک ها و کاخ های منطقه چهارباغ در دوره صفوی ست که در آن زمان به عنوان زیباترین کاخ دنیا شناخته می شد. معماری متفاوت و تو در توی آن در کنار تزیینات تماشایی و بی نظیرش از جذابیت های این اثر محسوب می شوند.
پل خواجو: پل خواجو زیباترین پل اصفهان و زاینده رود است و یکی از محبوب ترین مکان های شب‌گردی در شهر محسوب می شود. این پل همچنین در دوره صفوی یکی از زیباترین پل های جهان به شمار می آمد.

سی‌و‌سه پل: سی‌و‌سه پل مشهورترین پل اصفهان است و از جاذبه های شاخص این شهر به حساب می آید. این پل نیز مانند پل خواجو یکی از تفرجگاه های اصلی مردم اصفهان است و از جاذبه های برتر شب گردی شهر نیز محسوب می شود.

بازار اصفهان: بازار تاریخی اصفهان، یکی از بازارهای سنتی و تاریخی مشهور ایران است و در میان گردشگران خارجی و ایرانی محبوبیت فراوانی دارد. در این بازار شما، هم می توانید با فرهنگ اصیل مردم شهر آشنا شوید، هم از تماشای هنر معماران اصفهانی لذت ببرید و هم خریدی جذاب از انواع سوغات و صنایع دستی اصفهان داشته باشید.

منارجنبان: منارجنبان از آثار برتر گردشگری شهر اصفهان است و برای مناره های لرزان خود شهرت بسیاری دارد. این اثر تاریخی، مقبره عارفی به نام “عمو عبدالله کارلادانی” است و سالانه گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند.

مسجد جامع عتیق: مسجد جامع اصفهان یا آن طور که در منابع تاریخی وجود دارد مسجد عتیق و جمعه، از بناهای تاریخی مهم اصفهان محسوب می شود و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارد. از این مسجد به عنوان قدیمی ترین اثر تاریخی اصفهان یاد می کنند که قدمت آن به دوره ساسانی باز می گردد.

میدان امام علی: میدان امام علی اصفهان پیش از اینکه میدان نقش جهان ساخته شود، مهم ترین میدان شهر بود و با نام های میدان عتیق یا میدان کهنه نیز شناخته می شد. این میدان در مرکز شهر اصفهان قرار دارد و از چهار فضای اصلی که شامل میدان اصلی، جلوخان مسجد جامع، مجموعه زیرگذرها و پارکینگ و بخش های پیرامونی میدان می شود تشکیل شده است.

کلیسای وانک: کلیسای وانک یکی از مشهورترین کلیساهای ایران و بزرگترین کلیسای اصفهان است و از نظر نقاشی های تاریخی و تزیینات به عنوان زیباترین کلیسای شهر شناخته می شود. معماری خاص کلیسای وانک که از ترکیب معماری ایرانی و ارمنی ساخته شده، یکی از جذابیت های این بنای تاریخی مشهور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *