چرا قشم؟
اگر همچنان قانع نشده‌اید که چرا باید قشم را به عنوان یکی از مقاصد سفرهای زمستانی در نظر گرفت، فکت‌های زیر را با دقت مطالعه کنید.

عنوان بزرگ‌ترین جزیره ایران ازآن قشم است.
جاهای دیدنی قشم به عجایب هفتگانه شهرت دارد.
نخستین ژئوپارک خاورمیانه در دل این جزیره است.
قشم، مراکز خرید‌ فراوان و اجناسی با قیمت مناسبی دارد.
قشم، از معدود مکان‌های باقی‌مانده در ایران است که بافت سنتی خود را حفظ کرده است.
تفریحات دریایی این جزیره در ایران لنگه ندارد.
درباره قشم
ابرکاوان دیگر نام ساسانی جزیره قشم بوده است که با توجه به اسناد تاریخی در طی سالیان دراز، فراز و نشیب‌های فراوانی را طی کرده است.

اکثر مردمان این جزیره پیرو مذهب تسنن هستند. شیعیان نیز در این جزیره زندگی می کنند؛ اما درصد کمتری نسبت به سنی‌ها دارند.

گویش مردم قشم بندری است، که وزن و آوای آن شیرین است و به راحتی می‌توان متوجه آن شد. اما دیگر گویش‌ها و زبان‌هایی مانند: عربی، هندی، بندری و انگلیسی نیز در این جزیره یافت می‌شود.

آب و هوای قشم
آب و هوای قشم کاملا وابسته به هدفی است که برای آن سفر به قشم را انتخاب کرده‌اید.

اگر هدف شما از سفر به قشم تجربه تفریحات دریایی مانند غواصی است، فصل بهار و پاییز بهترین انتخاب برای شما عزیزان است زیرا دمای آب در این دو فصل بسیار معتدل و لذت‌بخش است.
اگر هدف شما از سفر به این جزیره، سر زدن به جاهای دیدنی قشم است، زمستان پاییز و زمستان بهترین زمان است که بار سفر ببندید و دل راهی جزیره عجایب هفتگانه شوید.
اگر هدف شما از سفر به قشم، خرید است، بهترین تخفیف‌ها را می‌توانید در تابستان به دست آورید؛ اما فراموش نکنید که آب و هوای این جزیره در تابستان بسیار گرم و شرجی می‌شود.

اه‌های دسترسی به قشم
در کل ۳ نوع روش برای رسیدن به جزیره قشم وجود دارد:

اگر مبدا سفر شما تهران باشد، با یک سفر هوایی دسترسی سریع و آسان به این جزیره را تجربه خواهید کرد که متوسط زمان پرواز ۲ ساعت است.
اگر بخواهید با قطار به قشم روید، باید بلیط قطار تهران-بندرعباس را تهیه کنید. پس از رسیدن به بندرعباس، به اسکله شهید حقانی بروید. از آن‌جا فاصله شما با قشم کمتر از ۱ ساعت است.
راه سوم، سفر با خوردو شخصی به قشم است. پس از رسیدن به بندرعباس، به اسکله بندر پل بروید و از آنجا فاصله شما با جزیره ۲ ساعت است.

جاهای دیدنی قشم
تا به اینجای کار از آب و هوای قشم و نحوه دسترسی به آن برایتان سخن گفتیم؛ اما حال می‌خواهیم 12جاذبه دیدنی قشم با عکس و آدرس دقیق را برای شما عزیزان شرح دهیم تا در سفر به قشم به دیدن این جاذبه‌ها بروید و سلام گرم ما را به آن‌ها برسانید.

۱- دره ستارگان


فرسایش شن‌ها وصخره‌ها در طی سالیان دراز، در ضلع جنوب شرقی جزیره قشم، دره‌ای را پدید آورده که امروزه با نام «دره ستارگان» می‌شناسیمش. این دره زیبا و پهناور بخشی از ژئوپارک و جاهای دیدنی قشم محسوب می‌شود و افسانه‌های فراوانی را در دل خود جای داده است.

گوشه‌ای از این افسانه‌ها حاکی از برخورد ستاره‌ای با این نقطه از زمین و به وجود آمدن خاک رنگی قشم است.

آدرس دره ستارگان: دره‌ی ستارگان در ضلع جنوب شرقی جزیره‌ی قشم در مجاورت روستای برکه خلف قرار دارد.

۲- دره تندیس‌ها


خیلی از فراد دره تندیس‌ها را با دره ستارگان، اشتباه می‌گیرند اما این دوره کاملا از هم مجزا هستند و در شکل ظاهری با هم تفاوت‌های فراوانی دارند.

این دره به دلیل وجود تندیس‌های بسیار بزرگ به دره تندیس‌ها مشهور شده است و وسعتش از دره ستارگان بیشتر است. همچنین در این دره به وفور فسیل‌های ماهی‌ها و صدف‌ها یافت می‌شود که حاکی از تاریخ این دره دارد. کی باورش می‌شود که روزی تمامی این جزیره زیر آب‌ بوده است!

آدرس دره تندیس‌ها: از مرکز قشم به سمت جنوب حرکت کنید و سپس به غرب بروید تا تابلوی ۵ کیلومتر مانده به روستای برکه خلف را مشاهده کنید.

۳- جزیره ناز
جزیره ناز از آن دست جزیره‌های‌ست که نامش برازنده آن است. در اینجا تمامی قوانین طبیعت بهم می‌خورد و می‌توان بر روی آب راه رفت!

برای بازدید از این جزیره نیازی به قایق و لنج نیست بلکه تنها صبر و یک وسیله نقلیه تنها چیزهایی‌ست که به آن‌ها احتیاج دارید.

برای از بازدید از این جزیره‌ی زیبا تنها حدود ۳ ساعت بعد از شروع جزر وقت دارید و بهتر است اگر تصمیم بازگشت به قشم را دارید هر چه سریع‌تر اقدام کنید.

آدرس جزیره ناز: ۳۲ کیلومتر از قشم را با ماشین به سمت جنوب بروید و تا مد دریا صبر کنید.

۴- تنگه چاهکوه
جاهای دیدنی قشم در زمستان، جذابیت بیشتری پیدا می‌کند زیرا آب و هوا معتدل‌تر است. تنگه چاهکوه نیز از آن دست جاهای دیدنی قشم به شمار می‌آید که با شیارها و شکاف‌های عجیبش شما را مدهوش می‌کند.

داستان نام‌گذاری این تنگه نیز به سالیان پیش و درست زمانی بازمی‌گردد که باران در این منطقه به ندرت ولی با حجم زیاد می‌بارید. مردم در کف این تنگه چاه‌هایی را حفر کرده بودند تا در صورت بارش باران برای روز‌های آینده و حتی ماه‌ها آب داشته باشند.

آدرس تنگه چاهکوه: از مرکز قشم به سمت بخش غربی ساحل شمالی جزیره روید، جنب روستای چاهکوی شرقی، تنگه را مشاهده خواهید کرد.

۵- جنگل حرا
شیرینی خدادادی آب‌های شور درست در این منطقه با وجود جنگل‌های حرا رخ می‌دهد!

شاید از خود بپرسید مگر ممکن است آب شور دریا خود به خود و بدون دخالت آدمی شیرین شود؟! باید در پاسخ بگوییم بله، با هر جزر و مدی که به وجود می‌آید، درختان جنگل حرا یک‌بار به زیر آب می‌روند و درست در همین موقع است که معجزه رخ می‌دهد؛ ماده معدنی خاصی که در پوسته تنه درختان حرا وجود دارد سبب شیرین شدن آب شور می‌شود.

آدرس جنگل حرا: برای بازدید جنگل‌های حرا، باید به سراغ اسکله‌هایی مانند: اسکله سهیلی، بندر لافت، روستای طبل و … بروید.

۶- روستای لافت
اگر به بافت سنتی و تاریخی خانه‌ها و عمارت‌های ایرانی علاقه دارید، در سفر خود به قشم روستای لافت را فراموش نکنید.

این روستا از کهن‌ترین مناطق باقی‌مانده جنوب ایران به شمار می‌آید که بادگیرهای کاهگلی‌اش چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. این مکان نیز یکی از بهترین جاهای دیدنی کیش است.

آدرس روستای لافت: اگر مبدا شما قشم باشد به وسیله تاکسی با ماشین فاصله شما از این روستا تنها ۱ ساعت رانندگی است البته اگر از جاده شمالی جزیره را مد نظر بگیرید.

۷- درگهان
بدون دیدن جاهای دیدنی درگهان قشم، از این جزیره خارج نشوید!

درگهان با داشتن مراکز و بازار‌های خرید فراوان، بهشتی برای خرید دوستان محسوب می‌شود. اگر بخواهیم نام معروف‌ترین این بازارها را برای شما عزیران نام ببریم تا پاسی از شب باید به خواندن این مقاله ادامه دهید!

آدرس درگهان قشم: درقشم از هر که بپرسید آدرس دقیق درگهان را به شما می‌دهد، اما بدانید که فاصله شما با درگهان کمتر از ۲۰ دقیقه است.

۸- جزیره هرمز
یکی از اصلی‌ترین جاهای دیدنی بندعباس و قشم،جزیره رنگارنگ هرمز است. این جزیره بیش از ۷۰ نوع کانی رنگی که در هیچ جای دنیا پیدا نمی‌شود دارد و همین امر سبب جذب گردشگران فراوانی به این منطقه شده است.

اگر به این جزیره سفر کردید، حتما از کلمبا و هواری سنتی هرمز مزه کنید، زیرا در هیچ جای جنوب ایران همچین طعم و رنگی را تجربه نخواهید کرد. این مکان نیز یکی از بهترین جاهای دیدنی کیش است.

چطوری بریم هرمز: برای آنکه به جزیره هرمز بروید، باید قبل از ۷ صبح خود را به اسکله ذاکری برسانید و از آنجا با شناورها به هرمز روید.

۹- ژئوپارک قشم
ژئوپارک قشم از سال ۱۳۸۵ به عنوان یکی از ژئوپارک‌های تحت حمایت یونسکو شناخته می‌شود. (تعریف ژئوپارک در یک جمله به معنای منطقه‌ای خاص با ویژگی بارز زمین‌شناسی است.) همچنین این منطقه یکی از خاص‌ترین ژئوپارک‌های دنیا نیز محسوب می‌شود. این مکان نیز یکی از بهترین جاهای دیدنی کیش است.

آدرس ژئوپارک قشم: از مرکز قشم به سمت جنوب حرکت کنید و سپس به غرب بروید تا تابلوی ۵ کیلومتر مانده به روستای برکه خلف را مشاهده کنید.

۱۰- بام قشم
درست در بالاترین نقطه‌ی ژئوپارک قشم، منظره‌ای مملو از رقص صخره‌ها و ماسه‌های مارگون رو به رو‌یتان است. این منطقه به بام قشم معروف است و بر فراز آن می‌توان جاذبه‌های دیدنی همچون جنگل حرا و دره تندیس‌ها را تماشا کرد. این مکان نیز یکی از بهترین جاهای دیدنی کیش است.

آدرس بام قشم: فاصله بام قشم تا مرکز جزیره زیاد است و برای رسیدن به آن باید به سمت روستای طبل و سلخ بروید
.

۱۱- چاه‌های تل آب یا طلا
در مناطق گرمسیری، آب حکم طلا را دارد و نگه‌داری از این طلا، بسیار مهم است. این مکان نیز یکی از بهترین جاهای دیدنی کیش است.

در روستای لافت چاه‌هایی وجود دارد که کف آن را با گچ پر کرده‌اند. هنگام بارش باران آب در این چاه‌ها جمع می‌شود و تا مدت‌ها خنک و قابل شرب است. همچنین منظره‌ی جذابی را به وجود می‌آورد که اگر به روستای لافت سر بزنید قطعا این چا‌ه‌ها را خواهید دید.

آدرس روستای لافت: از مرکز قشم با وسیله نقلیه به جاده شمالی را پیش بگیرید تا پس از ۱ ساعت رانندگی به روستای لافت برسید.

۱۲- غار خربس
این بخش از جزیره تاریخی را در لا به لای تار و پود خود پنهان کرده است که به دوران مادها بازمی‌گردد!

بله غار خربس یکی از جاهای دیدنی قشم است که با توجه به نقوش یافته شده در آن، تاریخ تولدش به دوران مادها برمی‌گردد.

همچنین غار خربس میزبان گونه‌های نادری از عقاب‌های ماهیگیر و خفاش‌های دم موشی است.

آدرس غار خربس: در ۱۵ کیلومتری شهر قشم، غار خربس قرار دارد. برای رسیدن به غار خربس باید وارد جاده قشم به روستای رمچاه شوید و پس از طی کردن ۱ ساعت تابلو راهنما را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *