اردبیل یکی از استان های با اهمیت ایران است که در شمال غربی ایران و در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان قرار گرفته است و دارای ارتفاع زیادی مانند ساوالان (سبلان)، باغرو (تالش) و بزغوش است .
نام اردبیل ازواژه های اوستایی که از دو کلمه آرتا ( مقدّس) و ویل (شهر) به معنی شهر مقدّس گرفته شده است . مساحت اردبیل 3810 کیلومتر مربّع و جمعیت اردبیل در سرشماری سال 1390؛ 482623 نفر بوده که با احتساب جمعیت ساکن در حومهٔ شهر به بیش از 580000 نفر می رسد.اردبیل در 219 کیلومتری تبریز و 578 کیلومتری تهران واقع شده است و مرکز شهرستان اردبیل است.


استان اردبیل از نظر جاذبه های تاریخی و گردشگری بی مثال است طبیعت زیبا و مردم خونگرم و مهمان نوازوآب و هوای خنک بخصوص در فصل تابستان مسافران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. شهری که متوسط دمایش در تابستان به 19 درجه سانتی گراد می رسد و این یعنی برای فرار از گرما میتوان به آن پناه برد . زبان مردم اردبیل ، آذری است و از ویژگی های مهم آنان میهمان نوازی و رعایت آداب و رسوم خاص آذری ها است.

اردبیل شهری به قدمت 40 هزار ساله ، سرزمین دشت های سرسبز، دریاچه ها و آبهای گرم و گردنه حیران است و علاوه بر این عسل و آش دوغش نیز بسیار محبوب است .

اردبیل به جز اینکه در تابستان مورد استقبال قرار می گیرد همچنین در نوروز نیز به علت داشتن یکی از نوروزهای دیدنی کهن ،گردشگران بهاری را جذب خود می کند . اردبیل از مکان های زیبای ایران است که بیش از 1500 اثر تاریخی و باستانی در کنار صدها فرصت چشمه گردی سرد و گرم دارد که این شهر را به یکی از پایتخت های پر رونق گردشگری تبدیل کرده است.
بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی
مشهورترین اثر تاریخی اردبیل بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است . این مجموعه بی نظیراز قسمت های مختلفی از قبیل چینی خانه، جنت سرا، خانقاه، چله خانه، شهیدگاه، چراغ خانه و حرمخانه تشکیل شده است .وجود بقعه موسس سلسله صفویه در دوران صفوی بسیار با اهمیت بوده و یکی از مکان های مهم ملی و سیاسی در آن زمان بوده است.

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی آرامگاه ، شیخ صفی الدین اردبیلی و تعدادی از بزرگان، مشایخ و سلاطین دوره صفوی مانند شاه اسماعیل اول ، همسر شاه اسماعیلو کشته شدگان جنگ های شیروان و چالدران است.

دراین مجموعه کاشی کاری معرق و مقرنس، گچ بری، کتیبه های اثر خطاطانی مانند میر عماد، میر قوام الدین و محمد اسماعیل و نقره کاری، تذهیب و طلاکاری، نقاشی وجود دارد که این اثر را به یک اثر شاخص تبدیل کرده است.

از دیگر آثار باستانی و دیدنی این استان می توان از روستای کلخوران، مجموعا بازار تاریخی و مسجد جمعه در اردبیل، مقبره شیخ حیدر و قلاع قهقهه، دیو و کهنه در مشگین شهر، قیز قلعه سی و شاه تپه در گرمی، هفت تپه در خلخال، ویرانه «آتشکده» ساسانیان در روستای آتشگاه، امام زاده صالح، قیز امام زاده سی، برج شاطرکندی در روستای صومعه در اردبیل و مقبره شیخ بدرالدین و آتشکده ساق دره در نمین نام برد.

ب گرم های طبیعی استان اردبیل
یکی از جاذبه های مهم استان اردبیل آب های گرم معدنی با خاصیت درمانی و شفابخش در مناطق مختلف این استان است که یکی از مهم ترین این آب ها ، آب گرم سرعین است که سالانه گردشگران زیادی را بسوی خود جذب می کند .

از دیگر آب گرم های معدنی این استان سردابه، بیله درق، خلخال سوئی، قوتورسوئی، بوشلی و قینرجه است . این آب گرم ها دارای خواص شیمیایی، درمانی و درجه حرارت متفاوت می باشد و برای بیماری های مفاصل بسیار مفید هستند.

از جاذبه های زیبای سبلان و مشگین شهر می توان از آبگرم های قوتورسوئی و شابیل و قینرجه صخره های محراب داشی (سنگ محراب) و تالاب های ات گلی، قره گل، طاووس گلی، نعمت گلی نام برد.

آب گرم قوتورسویی مشکین شهر
در 24 کیلومتری شهر لاهرود و در 49 کیلومتری مشکین شهر آبگرم قوتورسویی وجود دارد که به علت داشتن گوگرد خالص امراض مختلف پوستی را از بین می برد. آبگرم قورتورسویی به دلیل درمان امراض پوستی گردشگران مختلفی را از سراسر ایران و جهان جذب خود می کند .

آب قوتورسویی جزو آب های معدنی سولفاته کلیسیک سدیک و گوگرد خیلی گرم است که دارای اسید سولفوریک آزاداست. دمای چشمه آن در برخی مواقع بالای 40 درجه سانتی گراد و دبی آن حدود 13 لیتر در ثانیه است. البته به علت وجود گوگرد زیاد در آب قوتورسویی توصیه می شود از استنشاق مستقیم گاز آن خودداری شود .

به دلیل گردشگران فروان دهکده ای در اطراف این آبگرم ایجاده شده که دارای هتل، رستوران ، مهمانسرا ، نانوایی و فروشگاههای زیادی است .

راه دسترسی به این آبگرم از مسیر آبگرم شابیل می باشد و فاصله آن با آبگرم شابیل کم است . شروع حرکت به سمت آبگرم قورتورسویی از شهر لاهرود است و اخیرا راهی از این آبگرم به طرف روستا و آبگرم سردابه ایجاد شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *